Parafia Świętego Bartłomieja

Stradomia Wierzchnia - Gaszowice

 

 

Parafia Świętego Bartłomieja Apostoła w Stradomi Wierzchniej

 

      Jedna z trzech wiejskich parafii rzymskokatolickich na terenie gminy Syców należąca do dekanatu sycowskiego diecezji kaliskiej. Swym zasięgiem parafia obejmuje wsie Stradomia Wierzchnia i Gaszowice. Siedzibą parafii jest kościół w Stradomii Wierzchniej. W Gaszowicach znajduje się kościół filialny. W całości do parafii przynależy ok. 1330 wiernych.

Obecnym proboszczem parafii jest ks. Tomasz Hojeński.

 

Zarys historyczny

 

     Właściciel dóbr ziemskich w Stradomii Wierzchniej i Gaszowicach, hrabia Georg von Reinersdorff – Paczensky und Tenczin wybudował w roku 1902 ewangelicki kościół (obecny kościół parafialny) według projektu Arthura Bußmanna. Nową świątynię poświęcono 16.12.1902 roku. Hrabia Georg von Reinersdorff – Paczensky und Tenczin wyposażył kościół i ufundował naczynia liturgiczne.

    Dnia 27.12.1904 roku utworzono odrębny ewangelicki zbór w Stradomii Wierzchniej, który był obsługiwany przez sycowskich pastorów. W roku 1926 zainstalowano w kościele organy. W Stradomii Wierzchniej istniała jeszcze Ewangelicka Stacja Socjalna z przedszkolem, którą kierowały siostry diakonisy. Ewangelicy posiadali także własny cmentarz założony w XIX wieku na obrzeżach wsi w kierunku przysiółka Pawłowice (Pawie). Dokładniejsza historia kościoła i parafii będą umieszczane sukcesywnie na naszej stronie.

 

 

 

Kościół filialny w Gaszowicach

 

     Pierwsze wzmianki o życiu religijnym z okolic Gaszowic pochodzą z XVII w.

W okresie reformacji świątynie katolickie na całym obszarze Sycowskiego Wolnego Państwa Stanowego przejęli protestanci. Tak też się stało w Gaszowicach. Podobnie jak w innych miejscowościach Śląska, po wojnie trzydziestoletniej (zwycięstwo katolickich Habsburgów) kościół filialny p.w. Matki Boskiej Zielnej został zwrócony katolikom. Przeważający liczebnie nad katolikami protestanci, brali w tamtych czasach udział w nabożeństwach w Poniatowicach, czasami nawet w Twardogórze, Międzyborzu czy Radzowicach. Drewniany kościółek Matki Boskiej Zielnej stopniowo popadał w ruinę.

     W latach 1852-1853, w miejsce zrujnowanego, został wybudowany nowy, murowany kościół katolicki. W wyniku wzrostu liczby ludności wyznania katolickiego, w latach trzydziestych XX wieku przeprowadzono remont kościoła w Gaszowicach.

     Obecnie jest to kościół filialny parafii w Stradomii p.w NMP Wniebowziętej.

 

 

Ewangelia na dziś - Modlitwa w drodze

Skontaktuj się z nami

sekretariat@bartlomiej-stradomia.pl

tel. kom. 607 966 606

Stradomia Wierzchnia 39a

Syców 56-500

Wspomóż nas darowizną

Jeśli nie jest Ci obojętny los naszej parafii oraz naszych pięknych zabytkowych sanktuariów wspomóż nas swoją darowizną. Możesz ją przelać na nasze konto z dopiskiem "renowacja-internet". Możesz też odliczyć ją od swojego podatku. Liczy się każda złotówka, którą przeznaczymy na remonty oraz prace renowacyjne...

Bank Spółdzielczy w Oleśnicy

Konto:  22 9584 0008 2006 0601 5938 0001